fbpx
MIELE , 7 arsye pse duhet ta zgjidhni
Lavatrice Miele , 7 arsye pse duhet ta blini

Lavatricja me e vjeter qe kam riparuar ndonjehere eshte nje lavatrice Miele 45-vjecare qe ishte ne pronesi te nje klienti. Klientja ne kete rast eshte nje nene e cila ka rritur femijet e saj me kete lavatrice. Vajza me e vogel e cila jeton me te I kerkoj te blinte nje lavatrice te re por klientja (nena) nuk donte dhe insistonte te riparonte lavatricen pavarsisht kostove.

Ne e riparuam lavatricen Miele pas insistimit te klientes , duke I zevendesuar pompen dhe riparuar programatorin. Na ndiqni ne instagram per tu njohur me punet tone.

Pervec kesaj lavatrice , jemi perballuar dhe lavatrice te tjera shume te vjetra si per shembull nje AEG 36 Vjecar , tjeter brand Gjerman, kete lavatrice klienti nuk vendosi ta riparonte sepse ishte vjetruar shume. Ai bleu nje lavatrice te perdorur  per te zevendesuar ate.

Me poshte jane 7 arsye perse lavatricet e lira nuk jane me te mira se lavatricet Miele

 

1.Kostoja e riparimit dhe zevendesimit te paketave elektronike te modeleve te reja eshte shume e larte

Kemi pare lavatrice qe prishen pas 13 muaj nga dita qe jane blere. Nje muaj pasi garancia e prodhuesit ka mbaruar.

Skenari me I keq eshte paketa elektronike e demtuar , e cila kushton nga 120 Euro deri ne 170 Euro mesatarisht.

Nje lavatrice tjeter e lire kushton rreth 22 000 Lek dhe klienti ne shumicen e rasteve mendon te blej nje tjeter dhe jo te riparoje ate.

2. Lavatricet Miele jane ndertuar me te forta dhe jane me te besueshme per jetegjatesine.

Konsumatoret blejne nje lavatrice te re , te njejte me marken e meparshme te lavatrices te cilen ato e shijuan shume vite.

Nje lavatrice re me pare kushtonte mesatarisht nga 40 000 Lek deri ne 50 000 Lek. Me jetegjatesi mbi 15 Vjet.

3. Paketat elektronike e ketyre lavatriceve eshte me e konsoliduar dhe rezistente.

Ndertimi I nje moduli programi te nje lavatrice Miele eshte shume solid dhe I trash ne krahasim me ato qe perdoren ne lavatricet e tjera.

Keshtu qe markat e tjera te lavatriceve kane jetegjatesi me te shkurter se lavatricet Miele.

4.Ndryshe nga lavatricet e tjera , motorri i markes Miele eshte I prodhuar ne Gjermani.

Motorret e lavarices Miele jane te forte dhe veshtire se prishen ndonjehere. Prodhuesit e tjere te lavatriceve vite me pare I prodhonin motorret e tyre ne Europe ose ne Mbreterine e Bashkuar.

Tani keto pjese jane kopje e atyre dhe prodhohen ne Kine. Motorri eshte komponent kryesore elektrik , dhe nese demtohet do ju kushtoje sa kosto totale e nje lavatrice te lire.

 

5.Nje gje tjeter interesante eshte se lavatricet Miele te vjetra jane me te forta dhe rezistente se modelet e reja.

Lavatricet e vjetra Miele nuk kane nje kazan te madh si modelet e reja dhe nuk jane shume te bukura vizualisht si te rejat. Modelet e vjetra kane kazan me te forte me guzhineta me rezistente.

Kazani eshte I perbere tersisht nga inoksi dhe jo nga plastika si modelet e reja. Keshtu qe ne keto modele kazani nuk konsumohet si ne ato me plastike dhe guzhinetat demtohen pas shume vitesh perdorim.

6. Mos zevendesoni lavatricen Miele qe keni ne shtepi me nje lavatrice te re.

Mos blini nje lavatrice me WIFI , ose me shume funksione digjitale. Sa me shume funksione te kete paketa elektronike , me shume mundesi ka qe dicka te prishet.

7. Ne ju rekomandojme te riparoni lavatricen tuaj Miele , ja pse ?

Modelet me te lira te lavatriceve Miele jane ndertuar te zgjasin diku te 10-15 vjet , ndersa me te shtrenjtat deri ne 45 vjet. Lavatricet Miele jane me te shtrenjtat per sa I perket cmimit , por jane te parat edhe per sa I perket cilesise.

Konkluzioni

Nese keni nje lavatrice e cila ju jep problem te shpeshta zevendesojeni ate me nje lavatrice Miele. Mbi 70% e familjeve Shqipetare e kane te pamundur te shpenzojne aq shume per nje lavatrice prandaj ne ju rekomandojme lavatrice Miele te perdorur.

Nese ju pelqen ky blog ju lutem shperndajeni me miqte.

Faleminderit!

X